Достапни линкови

logo-print

Трајко Вељаноски во посета на Ирска


Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски од денеска ќе престојува во прва официјална посета на Ирска, која претседава во Европската унија. Вељаноски, покрај средбата со домаќинот, претседавачот на Претставничкиот дом на Ирска Шон Берет, ќе биде примен од претседателот на Ирска Мајкл Хигинс, а ќе се сретне и со министерот за европски прашања Лусинда Креитон.
Собраниската делегација ќе има средба и со Заедничката комисија на Парламентот за европски прашања, со Ирско-македонската група за пријателство, како и со претставници на Македонската заедница во Ирска.
Во рамките на официјалната посета, предвидено е Вељаноски да присуствува и на седница на Претставничкиот дом на Ирска - Даил, како и на седница на Ирскиот сенат.
XS
SM
MD
LG