Достапни линкови

logo-print

ЕУ со нова истрага за трговијата со органи во Косово


Обвинителите на ЕУ започнаа нова истрага за трговијата со органи на клиника во Приштина. Во случајот, според соопштението, се осомничени осум лица кои извршиле најмалку 23 нелегални операции на трансплантација на бубрег. Одлуката на ЕУЛЕКС доаѓа еден ден откако косовскиот суд осуди пет доктори за нелегална трговија со органи. Тројца од нив добија затворски казни, а двајца беа пуштени условно.
Обвинителите соопштија дека на донатори од Русија, Украина, Молдавија, Казахстан, Белорусија и Турција им биле нудени по 15 илјади евра за бубрег.
XS
SM
MD
LG