Достапни линкови

logo-print

Полициски час во Ирак по убиството на војници


Покраината Анбар

Покраината Анбар

Ирачките власти воведоа полициски час на целата територија на покраината Анбар по убиството на пет војници. Вооружена група на мажи ги застрелала војниците пред сунитски протестен камп во Рамади, главниот град на покраината.
Армијата им даде рок од 24 часа на организаторите да ги предадат одговорните за убиството. Ирачкиот премиер Нури Ал Малики изјави дека неговата влада нема да остане нема за нападот на војниците.
XS
SM
MD
LG