Достапни линкови

logo-print

Унгарија подготвена на компромис со ЕУ


премиерот на Унгарија Виктор Орбан

премиерот на Унгарија Виктор Орбан

Унгарија е подготвена на компромис за уставните амандамани за кои Европската унија изрази загриженост, изјави денеска премиерот Виктор Орбан. Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо во писмо до Орбан упати забелешки во врска со амандманите кои вклучуваат забрана на политичко рекламирање на приватните телевизии во време на изборна кампања, затворски казни за бездомниците и строга дефиниција на семејството. Тоа, според Баросо, претставува ограничување на демократијата во таа земја.
XS
SM
MD
LG