Достапни линкови

logo-print

Србија ќе бара итно продолжување на дијалогот со Косово


Српскиот премиер Ивица Дачиќ

Српскиот премиер Ивица Дачиќ

Српската влада денеска едногласно одлучи да побара итно продолжување на дијалогот со Приштина со посредство на ЕУ. Српскиот премиер Ивица Дачиќ истакна дека властите не можат да ги прифатат принципите кои усно биле пренесени до преговарачкиот тим, бидејќи тие не гарантираат целосна безбедност, опстанок и заштита на човековите права на Србите во Косово.
Според него, договорот заснован на понудените принципи не би довел до конечно и одржливо решение и надминување на сегашната состојба во Косово и Метохија. Дачиќ порача дека со досегашното учество во дијалогот и подготвеноста на компромис српската влада покажала искрена решеност за постигнување целосен договор.
XS
SM
MD
LG