Достапни линкови

logo-print

Кина загрижена за тензиите на Корејскиот полуостров


Армијата на Северна Кореја

Армијата на Северна Кореја

Кина изрази сериозна загриженост за зголемените тензии на Корејскиот полуостров. Кинеското министерство за надворешни работи соопшти дека нивната амбасада во Северна Кореја функционира нормално и побара од властите да се осигураат дека нивните дипломати и граѓани се безбедни.
Во петокот Северна Кореја им препорача на дипломатите да ја напуштат земјата, бидејќи не може да им ја гарантира нивната безбедност.
XS
SM
MD
LG