Достапни линкови

logo-print

Обама го повика Израел на компромис за постигнување мир


Американскиот претседател Барак Обама при посетата на Израел

Американскиот претседател Барак Обама при посетата на Израел

Американскиот претседател Барак Обама го повика Израел да признае дека компромисот е неопходен за да се осигура мирот и безбедноста во еврејската држава. Говорејќи пред студентите во Ерусалим, Обама рече дека мирот на Блискиот Исток е единствениот вистински пат и доколку Израел сака да напредува како демократска држава тоа може да го постигне само преку реализацијата на независна и одржлива Палестина.
Обама порача и дека палестинците имаат право на самоопределување и правда.
XS
SM
MD
LG