Достапни линкови

logo-print

Инаугурација на новиот папа


Папата Франческо денеска ќе биде инаугуриран на миса на која се очекува присуство на десетици илјади луѓе на плоштадот Свети Петар во Ватикан. Со тоа тој и формално ќе стане лидер на околу милијарда и 200 милиони римокатолици во светот.
Меѓу државниците кои ќе присуствуваат на настанот ќе бидат и Кристина Кирхнер, претседателка на Аргентина, родната земја на папата, германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот потпретседател Џо Бајден, како и претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.
Се очекува и присуството на Вселенскиот патријарх Вартоломеј, што ќе биде прв пат еден поглавар на православната црква да учествува на инаугуративна миса, од разидувањето на двете цркви во 1054 година.
XS
SM
MD
LG