Достапни линкови

logo-print

Убиен организатор на антивладини протести во Ирак


Антивладини протести во Киркук

Антивладини протести во Киркук

Ирачките власти соопштија дека организаторот на антивладините протести во Киркук бил убиен денеска. Според полицијата, врз Бунјан Сабар ал Обеиди, кој бил и потпарол на сунитските демонстранти имало обид за атентат и на почетокот на месецов.
Од минатата година илјадници сунити протестираат против шиитската влада на премиерот Нури ал Малики, бидејќи според нив неодамнешните закони кои биле усвоени го маргинализираат нивното малцинство во земјата.
XS
SM
MD
LG