Достапни линкови

logo-print

Масовни нереди во египетскиот град Порт Саид


Египетското министерство за внатрешни работи соопшти дека 4 луѓе загинале, меѓу кои и двајца полицајци, во судирите во изминатата ноќ меѓу илјадници демонстранти и полицијата во градот Порт Саид. Во насилствата биле повредени над 400 лица. Демонстрациите пред полицијата и владините објекти започнале синоќа откако властите решиле да ги преместат затворениците кои ја чекаат пресудата за вмешаност во насилствата на фудбалскиот натпревар во февруари минатата година, кога настрадаа 74 луѓе.
XS
SM
MD
LG