Достапни линкови

logo-print

Кардиналите се подготвуваат за избор на нов Папа


Кардиналите на Католичката црква се собираат во Ватикан, каде што почнуваат подготовките за избор на нов Папа. Денеска треба да биде утврден датумот за конклавата кога ќе се гласа за нов Папа. Се очекува Кардиналите да дискутираат и за главните проблеми со кои се соочува католичката црква. Се очекува конклавата да се одржи во наредната недела.
XS
SM
MD
LG