Достапни линкови

logo-print

Кери му порача на Морси понапорно да работи за единство на Египет


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери на египетскиот претседател Мухамед Морси му истакнал дека треба да работи понапорно и да направи компромис за да ја премости политичката поделеност во земјата. Кери вчера вети и дополнителни 250 милиони долари за помош на Египет.
Во соопштението објавено по нивната средба е наведено дека Морси треба да го врати единството, политичката и економската стабилност на Египет.
XS
SM
MD
LG