Достапни линкови

logo-print

Чавез се врати во Венецуела по третманот на Куба


Хавана

Хавана

Претседателот на Венецуела Уго Чавез ненајавено се врати во земјата по два месеца минати на Куба каде врз него беше направена операција на рак. Тој за враќањето испрати порака по твитер – „Пристигнавме во татковината, му благодарам на господ и саканитите луѓе. Мојот третман продолжува тука“. На 58-годишниот Чавез му беше дијагностициран рак во 2011, мина три операции, се прогласи за здрав и доби уште еден 6-годишен мандат на изборите во октомври.
Неговата инаугурација беше одложена на 10 јануари. Тој е 14 години на чело на Венецуела и изгради добри односи со земји како Иран и Сирија.
XS
SM
MD
LG