Достапни линкови

logo-print

СДСМ не оди на избори ако не се направат измени на изборниот законик


Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски по денешната седница на партијата најави дека ако не се направат неопходните измени во изборниот законик и не се вградат препораките на ОБСЕ и ОДИХР и доколку не се исчисти избирачкиот список нема да учествуваат на претстојните локални избори. Црвенковски изјави дека сакаат јасно да порачаат дека овој пат политиката на власта за одолговлекување, а потоа ставање пред свршен чин, како пред парламентарните избори во 2011-та, нема да помине.
На седницата, како што информира Црвенковски, дефинирале предлог план за буџетски заштеди и предлог за разрешување на целиот состав на Комисијата за верификација на фактите.
На седницата беше одлучено повеќе да не бидат членови на партијата Владо Бучковски, Димитар Бузлевски и Виктор Цветковски.
XS
SM
MD
LG