Достапни линкови

logo-print

Египетската опозиција најави бојкот на референдумот


Египетската опозиција соопшти дека ќе ги повика граѓаните на бојкот на референдумот за контроверзниот предлог устав доколку судиите не го мониторираат процесот. Опозицијата бара учество и на меѓународни набљудувачи. Референдумот е закажан за 15 декември. Опозицијата тврди дека предлог уставот не ги гарантира правата за сите граѓани подеднакво и дека неправедно напишан од исламистичките сојузници на претседателот Мухамер Морси. Уставот беше и една од причините за неодамнешните масовни протести во земјата. Во меѓувреме египетската војска ги одложи планираните разговори со Морси и опозицијата.
XS
SM
MD
LG