Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја го одложи лансирањето на ракетата


Северна Кореја за една недела го одложи лансирањето на контроверзната ракета од долг дострел. Во образложението на комитетот за вселенска технологи се вели дека причина за одлагањето биле технички проблеми во модулот на ракетата. Пјонг Јанг тврди дека ракетата ќе транспортира сателит во вселената, но западните земји сметаат дека тоа е тест на интерконтинентален проектил кој може да има и нуклеарно полнење.Советот за безбедност на Обединетите Нации го осуди ова лансирање.
XS
SM
MD
LG