Достапни линкови

logo-print

Саудискиот принц бара Русија да го смени ставот за Сирија


Саудискиот министер за надворешни работи принцот Сауд ал Фаисал

Саудискиот министер за надворешни работи принцот Сауд ал Фаисал

Саудискиот министер за надворешни работи принцот Сауд ал Фаисал изјави дека се надева оти Русија ќе го поддржи она што е праведно и фер во сирискиот конфликт. Тој додаде дека доколку Русија го смени ставот за Сирија, тоа значи дека без сомневање ќе доведе до изнаоѓање на решени. До сега во неколку наврати Русија во Советот за безбедност на ОН се противеше на резолуциите кои се однесуваа на сирискиот конфликт. Во земјата веќе 20 месеци се водат жестоки битки за уривање на режимот на претседателот Башар Ал Асад.
XS
SM
MD
LG