Достапни линкови

logo-print

Билт со поддршка за преговори со Македонија


Шефот на шведската дипломатија Карл Билт

Шефот на шведската дипломатија Карл Билт

Шефот на шведската дипломатија Карл Билт во Вашингтон изјавил дека неговата земја ќе го поддржи барањето на Македонија за отворање на преговори за членство во Европската унија на претстојниот Европски совет. Тој , како што јавува МИА, позитивно одговорил на прашањето дали Шведска го поддржува отворањето на преговорите, согласно препораката на Европската комисија, и без да се реши спорот за името со Грција. Билт и поранешниот американски советник за национална безбедност Збигњев Бжежински во Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон зборуваа за можностите Соединетите држави и Европската унија да за формираат заедничка реална глобална стратегија.
XS
SM
MD
LG