Достапни линкови

logo-print

Вељановски ја испрати Пападополу


Проштална средба на претседателот на Собранието на РМ Трајко Вељаноски со грчката амбасадорка Александра Пападопулу

Проштална средба на претседателот на Собранието на РМ Трајко Вељаноски со грчката амбасадорка Александра Пападопулу

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски денеска во проштална посета ја прими амбасадорката на Грција во земјава Александра Пападополу.
Во соопштението од неговиот кабинет е наведено дека на средбата зборувале за меѓународоната соработка и за потребата да се решат отворените прашања.
Вељаноски изразил жалење што не се остварува соработка на парламентарно ниво, и дека се надева оти во брзо време таа ќе биде воспоставена.
Амбасадорката Пападополу, која е речиси шест години ја извршуваше функцијата во Македонија, потенцирала дека меѓу граѓаните на двете земји, како и меѓу бизнисмените не постојат пречки во комуникациите и соработката.
Новиот амбасадор на Грција во Македонија се очекува
должноста да ја преземе на почетокот на јануари 2013 година.
XS
SM
MD
LG