Достапни линкови

logo-print

Ципи Ливни се враќа во израелската политика


Израелската поранешна министерка за надворешни работи Тзипи Ливни

Израелската поранешна министерка за надворешни работи Тзипи Ливни

Израелската поранешна министерка за надворешни работи Ципи Ливни соопшти дека се враќа во политиката.Таа денеска најави дека ќе формира нова партија наречена „Движење“. Таа вети дека ќе се бори за мир со Палестинците.
Таа денеска ја критикуваше владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху поради блокирање на мировните разговори со Палестинците. Во јануари во Израел ќе се оддржат парламентарни избори. Ливни си поднесе оставка од функцијата во Парламентит во мај откако ја загуби позицијата лидер на десничарската опозициска партија Кадима. Таа беше министер за наворешни работи и шеф на преговарачкиот тим од 2006 до 2009-та година.
XS
SM
MD
LG