Достапни линкови

logo-print

Морси го смени јавниот египетски обвинител


Египетскиот претседател Мухамед Морси го смени од функција досегашниот обвинител Абдел Махмуд кој на тоа работно место е од времето на владеењето на Хосни Мубарак. Пред еден месец Морси се повлече од обидот да го отпушти обвинителот, по што се донесоа уставни измени со кои му е овоможено да го постигне тоа. Откако Морси седна во претседателската фотелја во јуни побара од обвинителството да се спроведе нова истрага за смртта на демонстрантите кои се бореа на египетските улици за симнување од власт на долгогодишниот владетел Мубарак.
XS
SM
MD
LG