Достапни линкови

logo-print

Британија со предупредување до Израел


Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг го предупреди Израел дека доколку пристапи кон копнена воена интервенција во Појасот Газа може да ја загрози меѓународната поддршка што ја ужива и дека отвара можност во конфликтот да се вклучи Иран со набавка на оружје за Хамас.
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека израелската војска е подготвена за значително проширување на воената операција кон Газа против Хамас.
Хејг истакна дека копнена инвазија може да предизвика продлабочување на конфликотот и зголемување на бројот на жртви.
Според досегашните информации загинаа над 55 Палестинци и 3 Израелци, а над 400 палестински цивили се ранети.
XS
SM
MD
LG