Достапни линкови

logo-print

Романија не го прифаќа предложеното намалување на буџетот на ЕУ


Виктор Понта

Виктор Понта

Романскиот премиер Виктор Понта изјави дека предлогот на претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј за намалување на долгорочниот буџет на ЕУ за 75 милијарди евра „не е прифатлив“. Понта изјави дека предлогот на Ромпуј „за Романија е многу неповолен, тоа е далеку од предлогот на Европската комисија и поради тоа е неприфатлив“.
-Кога е нешто неприфатливо, имаме право да гласаме против тоа, согласно важечките договори во ЕУ, изјави Понта.
XS
SM
MD
LG