Достапни линкови

logo-print

Интерпелација за претседателот на Регулаторна


Пратениците денеска расправаат за интeрпелација на претседателот на Регулаторна комисија за енергетика Димитар Петров. Опозицијата смета дека Комисијата е место за вработување на партиски војници и дека одлуките за поскапување на струјата и горивата ги носи на сомнителен и нетраспарентен начин. Петров изјави дека интерпелацијата не е доволно аргументирана односно дека во себе не содржи факти, затоа што, како што вели, комисијата работи според законите.
Пратениците од владеачкото мнозинство сметаат дека вината за зголемувањето на цената на струјата треба да се бара во продажбата на ЕСМ, а за цените на горивата треба да се земе в предвид дека се уште земјава има најефтини нафтени деривати.
XS
SM
MD
LG