Достапни линкови

Дваесет години дипломатски односи меѓу Македонија и Турција


Претседателот Ѓорге Иванов на Ифтар вечера со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган Истанбул, Турција.

Претседателот Ѓорге Иванов на Ифтар вечера со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган Истанбул, Турција.

Претседателот Ѓорѓе Иванов по повод 20-годишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу Македонија и Турција испрати писмо до турскиот претседател Абдула Ѓул. Во него констатира дека во тие 20 години вкупните односи и соработката меѓу двете пријателски земји континуирано и успешно се градеа, унапредуваа и продлабочуваа.
Димпломатските односи меѓу Република Македонија и Република Турција се воспоставени на 26 август 1992 година.
XS
SM
MD
LG