Достапни линкови

logo-print

Во затвор во Венецуела убиени 20 луѓе


Повеќе од 20 луѓе загинале во еден затвор во Венецуела, во тепачка меѓу две завојувани групи, соопштија тамошните власти. Насилството избило синоќа во затвор кој се наоѓа јужно од Каракас. Министерката за затвори изјави дека дошло до судир меѓу две тешко наоружани групи во затворот и дека меѓу убиените освен затвореници има и еден што бил на посета кај затвореник. Од венецуелската опсерваторија за човекови права соопштуваат дека минатата година во затвори во земјата загинале 560 луѓе, а оваа година само во првата половина нивниот број изнесува 304.
XS
SM
MD
LG