Достапни линкови

logo-print

Од почетокот на конфликтот во Сирија загинале 19 илјади луѓе


Повеќе од 19 илјади луѓе загинале во Сирија од март минатата година од почетокот на конфликтот, досега, соопшти сириската обсерваторија за човекови права. Според нивните податоци од 19.106 загинати, 13. 296 се цивили, 4.861 сириски војници и 949 дезертери. Активистите соопштија дека во Дамаск и во Апело од утрово продолжуваат жестоките борби меѓу сириските бунтовници и регуларната војска која се обидува да ја преземе контролата над повеќе квартови во тие два града. Само вчера во Сирија загинале 164 луѓе, меѓу кои 86 цивили.
XS
SM
MD
LG