Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Франција


Гласачите во Франција излегуваат на последниот круг од парламентарните избори во земјата. Предизборните анкети им даваат предност на социјалистите од партијата на претседателот Франсоа Оланд. Според проценките пред гласањето, Социјалистичката партија може да освои од 287 до 330 пратенички места во Националниот парламент, додека сојузниците од партијата на зелените би освоиле 20 места. Анкетите претпоставуваат дека Националистичката партија на чело со Марин Ле Пен може да добие три места во парламентот.
XS
SM
MD
LG