Достапни линкови

logo-print

Вујановиќ го условува отворањето амбасада во Косово


Филип Вујановиќ

Филип Вујановиќ

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ изјави дека нема да го потпише указот за размена на амбасадори со Приштина, се додека косовската Влада не им признае статус на национално малцинство на Црногорците кои живеат на Косово.
Црногорската Влада минатиот четврток донесе одлука за отворање амбасада во Косово, оценувајќи при тоа дека на тој начин ќе се создадатат услови за понатамошно унапредување на соработката во сите области.
Одлуката веднаш беше поздравена од косовските власти.
Но, и покај тоа, црногорскиот претседател, како што пренесува порталот „Телеграфи“, изјавил дека одлуката на Владата за отворање амбасада во Приштина е добра и потребна, но оти останува на претходниот став дека „нема да има размена на амбасадори се додека не се реши статусот на Црногорците на Косово“.
XS
SM
MD
LG