Достапни линкови

logo-print

Кипар не бара помош од Европскиот фонд за финансиска стабилност


Кипар не поднел барање за помош од Европскиот фонд за финансиска стабилност, изјави денеска во Брисел портпаролот на еврокомесарот за економски и монетарни прашања Оли Рен, кој одби да појасни „колку блиску или далеку“ е земјата од европската поддршка. Амадеу Алтафаж рече дека позициите на Европската комисија за кипарската економија се изложени во препораките, усвоени минатата седмица од извршниот орган на ЕУ. Тој дополни дека кипарската економија е особено изложена на грчката криза и на загубите од отпишување на грчкиот долг, кои особено се одразија врз банкарскиот сектор во Кипар.
XS
SM
MD
LG