Достапни линкови

logo-print

Хаос во судница во Казахстан


Хаос настанал во судница во Казахстан за време на изрекувањето на пресудите за 37 обвинети за предизвикување на немирите во градот Жанаозен минатата година. Дел од обвинетите се обиделе да ги скршат стаклените комори од кои го следеле судењето, додеека нивните роднини фрлале предмети кон судијата, кој ја напуштил судницата пред изрекувањето на сите пресуди. Дванаесетмина се осудени на затворски казни во времетраење од 4-7 години. Обвинетите се товарат за поттикнување на насилните протести за време на штрајк на вработени во нафтена компанија. Најмалку 16 лица загинаа во тогашните немири.
XS
SM
MD
LG