Достапни линкови

logo-print

Арапската лига упати повик до ОН за заштита на цивилите во Сирија


Претставникот на Арапската Лига Набил ал Араби изјави дека тој испратил писмо до Советот за Безбедност на ОН во кое упатил барање, да се преземат сите неопходни мерки за заштита на сирискиот народ. Ал Араби е во Доха, Катар, за да присуствува на средбата посветена на Сирија по минатонеделниот масакар врз 100 луѓе во Хола. Бурхан Галион претставникот на Националниот Совет на Сирија најголемата сириска опозициска група на средбата изјави дека тој подржува воена акција на Арапсаката лига за да се спречат нападите на владините сили врз бунотвниците и цивилите. На средбата во Доха присуствуваи Меѓународниот претставник Кофи Анан.
XS
SM
MD
LG