Достапни линкови

logo-print

Николиќ се повлече од челната позиција на СНС


Новоизбраниот претседател на Србија Томислав Николиќ денеска најави дека мандатот за формирање влада прво ќе и го понуди на својата партија. „Вам ќе ви го понудам мандатот за состав на нова влада. Ако не го искористите ќе му го дадам на некој друг“ изјави Николиќ на седницата на Главниот одбор на партијата во првото обраќање по неговиот избор за шеф на државата. Тој на ова собирот поднесе оставка на функцијата претседател на партијата, која до Конгресот на СНС ќе ја преземе неговиот заменик Александар Вучиќ.
XS
SM
MD
LG