Достапни линкови

logo-print

ЕК препорача отворање преговори со Црна Гора


Европската комисија го усвои пролетниот извештај во чии заклучоци препорачува отворање на пристапни преговори со Црна Гора.Во извештајот, како што пренесе Црногорската телевизија, се констатира дека официјална Подгорица завршила добра работа во исполнувањето на критериумите, кои и се зададени за да започне пристапни преговори со ЕУ.Се оценува дека Црна Гора постигнала напредок во областа на владеење на правото, вклучувајќи ја борбата против организираниот криминал и корупцијата, со што ги исполнила условите со ЕУ да започне процес на преговарање.Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ за Пролетниот извештај на ЕК ќе расправаат на 26 јуни, а тој документ пред Советот на ЕУ ќе се најде на 29 јуни.Доколку Советот на ЕУ го усвои извештајот на ЕК, тоа практично ќе значи отворање пристапни преговори со Црна Гора
XS
SM
MD
LG