Достапни линкови

logo-print

Косор ја изгуби битката за претседател на ХДЗ


Јадранка Косор

Јадранка Косор

Досегашната претседателка на Хрватската демократска заедница Јадранка Косор ја изгуби битката на партиските избори. Со освоеното трето место, таа не продолжува во вториот круг внатрепартиски избори. Во вториот круг силите ќе ги одмерат поранешниот министер за внатрешни работи Томислав Карамарко и новото лице на политичката сцена, лекарот Милан Кујунцич. Косор изјави дека жали што не е во вториот круг и што мнозинството делегати не го препознале она што таа го направила за партијата во најтешките моменти по ненадејното заминување на Иво Санадер во средината на 2009 година.
XS
SM
MD
LG