Достапни линкови

logo-print

Карзаи очекува напорни преговори со САД


Хамид Карзаи

Хамид Карзаи

Претседателот на Авганистан Хамид Карзаи смета дека на повидок се напорни преговори со Соединетите американски држави во врска со американското воено присуство во земјата по 2014 година. Карзаи во Кабул рече дека сака договор со кој ќе се сочува независноста на Авганистан, интересите на народот и авганистанските закони. Лидерот заедно со својот американски колега Барак Обама во вторниокот го потпишаа пактот со кој се регулираат билатералните односи меѓу двете земји по повлекувањето на американските трупи во 2014 година.
XS
SM
MD
LG