Достапни линкови

logo-print

Хјуман Рајтс Воч со осуда за Дамаск


Организацијата Хјуман рајтс воч го осуди Дамаск за воени злосторства во изминатиот месец при прекинот на мировниот договор со Обединетите Нации. Во соопштението од организацијата е наведено дека над 95 цивили биле убиени и стотици домови уништени во изминативе два месеца додека траат расговорите со меѓународниот специјален пратеник за Сирија Кофи Анан. Обвинувањатa следат откако бунтовниците наводно убиле 15 припадници на безбедносните сили во Сирија. Русија обвини дека „терористи се обидуваат да ја дестабилизираат ситуацијата и планот на Кофи Анан“.
XS
SM
MD
LG