Достапни линкови

logo-print

Иран ќе ги продолжи преговорите со МААЕ


Али Асгар Солтаниех

Али Асгар Солтаниех

Иран ќе ги обнови разговорите со Меѓународната агенција за атомска енергија во наредниот месец. Ова го изјави иранскиот амбасадор во Агенцијата Али Асгар Солтаниех, прецизирајќи дека било договорено тоа да се случи на 13 и 14 мај во Виена. Иран исто така ги обнови разговорите за нуклеарната програма и со шестте светски сили и до нив треба да дојде на 23 мај во Багдад. Иран ги отфрла наводите дека тајно развива нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG