Достапни линкови

logo-print

Пад на владата во Романија


Михаил Разван Унгуреану

Михаил Разван Унгуреану

Романскиот парламент денеска и изгласа недоверба на централно - десничарската влада на Михаил Разван Унгуреану. Неговата влада падна по само два месеца поради мерките за штедење. Левицата успеа да обезбеди 4 гласа повеќе од што беа доволни.
Претседателот Трајан Басеску сега треба да предложи нов премиер. Унгуреану го наследи Емил Бок кој исто така го загуби мандатот по протестите поради мерките за штедење.
XS
SM
MD
LG