Достапни линкови

logo-print

Грчките градоначалници протестираа во Атина


Парламентот на Грција

Парламентот на Грција

Градоначалници од цела Грција протестираа во Атина заради очајната финансиска состојба на локалната самоуправа, соопштуваат грчките медиуми.
Во протестот учестува и градоначалникот на Атина Јоргос Каминис.
Незадоволните градоначалници му врачија барања на министерот за финансии Филипос Сахинидис, од кои едно е владата да ги исполни своите обврски и да годинава на општините да им додели 450 милиони евра.
Градоначалниците ги повикаа политичките партии во Грција да ја преземат својата одговорност, за локалната самоуправа да не се доведе до целосен крах.
XS
SM
MD
LG