Достапни линкови

Кабул - уапсени милитанти со 10 тони експлозив


Lawmaker Haji Naeem Lalay defends parliament from insurgents, Kabul, 15Apr2012

Lawmaker Haji Naeem Lalay defends parliament from insurgents, Kabul, 15Apr2012

Авганистанските сили за безбедност затворија 5 милитанти кај кои се пронајдени 10 илјади килограми експлозив. Како што е соопштено, експлозивот бил спакуван во 400 вреќи, скриени во камион со патлиџани во предградието на Кабул.
Според полицијата, 5 милитанти биле членови на пакистанските талибанци.
Целта била да се предвика големо крвопролевање во Кабул.
XS
SM
MD
LG