Достапни линкови

logo-print

Младенов бара од НАТО јасен сигнал за Западен Балкан


Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов денеска изјави дека Самитот на НАТО во Чикаго треба да даде јасен сигнал дека вратата на Алијансата останува отворена, бидејќи тоа ќе биде силен мотив за земјите да се реформираат. Според него, пример за тоа е БиХ, која постигна важна внатрешнополитичка согласност, за да се приближи кон НАТО.
Младенов на состанокот на Алијансата во Брисел се заложи за што побрзо отпочнување на Акциониот план за членство на БиХ, што ќе претставува добра вест за целиот регион.
XS
SM
MD
LG