Достапни линкови

logo-print

Протести во Ирак за подобри услови за живот


Протестите во ирачкиот град Басра

Протестите во ирачкиот град Басра

Десетици илјади лица маршираа во ирачкиот град Басра за подобри услови за живот. Протестите се за време на деветгодишнината од инвазијата на САД во земјата. Демонстрантите предводени од шиитскиот свештеник Муктада ал Садр го кренаа нивниот глас против невработеноста, корупцијата и неразвиената инфраструктура, поради долгогодишната војна и економска стагнација на Ирак.
XS
SM
MD
LG