Достапни линкови

logo-print

Попоски на средба со советникот за надворешна политика на Саркози


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски на денешната средба во Париз со советникот за надворешна политика во Кабинетот на францускиот претседател, Жан-Давид Левит ги презентирал очекувањата на Македонија за членство во НАТО, како и за почеток на пристапните преговори со Европската унија.
Според соопштението на МНР, Попоски изразил надеж дека ќе биде задржан кредибилитетот на процесот на проширување со земјите од Западен Балкан, а Македонија и натаму ќе придонесува во регионалната стабилност и безбедност и ќе продолжи да ги исполнува реформите.
Левит ги реафирмирал ставовите на Франција за активна поддршка на процесите на проширување со земјите од регионот, меѓу кои и Македднија.
XS
SM
MD
LG