Достапни линкови

logo-print

БРИКС бараат промени во изборот на шефот на Светска банка


Логото на Светска банка на влезот на зградата во Вашингтон

Логото на Светска банка на влезот на зградата во Вашингтон

Најразвиените светски економии таканаречени земјите БРИКС се здружија вчера во Мексико против традицијата првиот човек на Светска банка да биде некој од САД. На средбата на министрите за финансии од Г-20, Мексико, Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка повикаа функцијата да биде достапна и за другите земји.
Бразилскиот министер за финансии Гвидо Мантега изјави дека кандидатите треба да бидат бирани според способноста, а не националноста.
XS
SM
MD
LG