Достапни линкови

logo-print

НАТО го повлекува својот персонал од министерствата во Авганистан


Протести во Кабул

Протести во Кабул

НАТО ги повлече сите свои членови кои работат во министерствата во авганистанскиот главен град, откако двајца американски офицери беа застрелани во Министерството за внатрешни работи.

Високиот командант на НАТО во Авганистан, генерал Џон Ален, изјави дека преземаат итни мерки за да го заштитат персоналот.
НАТО не ја откри националноста на загинатите, но западните медиуми цитирајќи авганистански официјални лица соопштија дека се убиени двајца американски советници.
Авганистанските Талибанците ја презедоа одговорноста за убиствата. Тие соопштија дека презеле таков чекор во знак на одмазда за палењето на копии на муслиманската света книга во базата на НАТО во Авганистан.
XS
SM
MD
LG