Достапни линкови

logo-print

Карзаи обвини американски офицер за палење на Куранот


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи обвини американски офицер за палењето на Куранот во воената база на НАТО во Баграм, што предизвика насилни протести низ земјата. Карзаи на авганистанските законодавци им рече дека американскиот офицер дејствувал поради ниското разбирање на важноста на Куранот.
Карзаи ја даде изјвата додека се очекува извештајот на американската војска за тоа зошто Куранот бил фрлен и запален во ѓубрето.
XS
SM
MD
LG