Достапни линкови

logo-print

Осудени седум екстремисти во Таџикистан


Суд во Таџикистан

Суд во Таџикистан

Таџикистанскиот суд осуди седум припадници на забранетата исламистичка екстремистичка организација Аблиг и Џамат на казна затвор од три до пет години. Организацијата официјално беше забранета како екстремистичка група во Таџикистан во 2006 година.
Нејзините членови не се сметаат себеси за екстремисти, туку тврдат дека нивната цел е да ги проповедаат исламските вредности.
XS
SM
MD
LG