Достапни линкови

logo-print

Процесот против Ратко Младиќ ќе почне на 14 мај


Процесот против поранешниот лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ обвинет за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото за време на војата во Босна,ќе почне на 4 мај. Иако првично процесот беше закажан за 27 март, судот соопшти дека истиот се одлага, поради потребата на адвокатите на Младич повеќе да се подготват за судењето. Според одллука на судиите од Меѓународниот трибунал, процесот ќе почне со читање на обвинението.
XS
SM
MD
LG