Достапни линкови

logo-print

Бугарија го прекинува извозот на струја


Бугарија од денеска го прекинува извозот на електрична енергија во соседните земји поради штрајк во трите најголеми рудници за јаглен во земјата. Бугарија извезува 10 милијарди киловати струја годишно, главно во Србија, Македонија, Грција и Турција. Министерот за енергетика Трајчо Трајков вчера изјави дека поради штрајкот на рударите, моменталното производство на струја е доволно само за Бугарија. Рударите веќе шест дена штрајкуваат поради неиспалатена прекувремена работа.
XS
SM
MD
LG